توصیه های مهم قبل از رفتن به خارج از کشور

قبل از عزیمت به فرودگاه


لطفاً با توجه به وضعیت آب و هوای کشورهای مقصد، کفش و لباس مناسب سفر و داروهای ضروری را همراه داشته باشید.
همراه داشتن داروی كدئین در برخی از كشورها ممنوع است.
بهتر است از همراه داشتن سکه، طلا، جواهر و و قیمتی بپرهیزید تا آسوده خاطر سفر کنید.
از همراه داشتن هر نوع اشیاء غیرمجاز مانند باطری و اشیاء برنده و نوک تیز در داخل جیب و یا کیف دستی پرهیز كنند. این قبیل اشیاء را باید در چمدان خود قرار داد تا به قسمت بار تحویل گردد.
در فرودگاه، مجاز به حمل مواد غذایی كنسرو شده نخواهید بود.
مقدار بار مجاز در بلیت قید شده است. هر مسافر به جز اطفال زیر 2 سال معمولاً مجاز به حمل 20 کیلو بار مجانی هستند و برای مازاد آن باید در داخل و خارج از کشور اضافه بار پرداخت نمایند.
حداکثر می توان مبلغ 500.000 ریال وجه نقد همراه داشت و مازاد آن را به بانک مستقر در فرودگاه سپرد.
نام و محل فرودگاه را کنترل فرمایید و حداقل سه ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشید.
پیش از ترك خانه یك نسخه فتوكپی از گذرنامه خود تهیه كرده و آن را همراهتان داشته باشید و در جایی غیر از محل گذرنامه نگهداری كنید.
4 عدد عكس مخصوص گذرنامه كه طی شش ماه گذشته گرفته اید همچنین عكس و كپی شناسنامه تان را با خود همراه داشته باشید. همراه داشتن این مدارك در صورت مفقود شدن گذرنامه مراحل قانونی كار را سرعت می بخشد.
گذرنامه خود را در چمدان ها و كیف های بازرسی شده نگذارید (اما یك كپی از گذرنامه در چمدان خود قرار دهید.)

در فرودگاه


- مراجعه به قسمت های مختلف گذرنامه، گمرک و شرکت های هواپیمایی واقع در فرودگاه و انجام تشریفات مربوط به تحویل بار و گرفتن کارت سوار شدن به هواپیما و یا همان کارت پرواز به صورت فردی انجام می شود.
- کلیه امور مربوط به شرکت هواپیمایی در فرودگاه های خارج نیز از قبیل تحویل بار، پرداخت یا عدم پرداخت اضافه بار احتمالی، کارت پرواز و غیره نیز طبق مقررات شرکت هواپیمایی به عهده مسافر می باشد.
- در فرودگاه ها، بنادر و ایستگاه های قطار، حمل بار مسافران محترم شامل ساک ها و چمدان ها به وسیله خود مسافر انجام می شود.
- مسافران محترم پس از دریافت کارت سوار شدن به هواپیما، راهنمای تور را در سالن ترانزیت فرودگاه بیابند وحضور خود را به وی اعلام کنند.
- در صورت نیاز به پرداخت عوارض گمرکی به هنگام بازگشت، از خانواده خود بخواهید که هنگام استقبال، پول کافی همراه داشته باشند و یا قبل از پرواز از تهران مبلغ مورد نظر را به بانک مستقر در فرودگاه سپرده و در بازگشت دریافت نمایید.
- در صورت جا ماندن از پرواز یا ممنوع الخروج بودن طبق مفاد قرارداد گشتهای خارج از کشور منعقد شده با مسافر عمل خواهد شد.

عوارض خروج


پرداخت عوارض خروج از کشور به عهده صاحب گذرنامه است. مسافران محترم می توانند با همراه داشتن گذرنامه خود در یکی از شعبات بانک ملی ایران و یا در شعبه 24 ساعته بانک ملی مستقر در فرودگاه های بین المللی نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند. عوارض خروج برای اولین یا هر چندمین سفر خارجی در حال حاضر مبلغ 50.000 تومان است.

سفر گروهی


پیشرفت های بیشمار در عالم بشریت مدیون سفر و برخورد فرهنگ ها و آموختن آنان از یکدیگر است. عالی ترین تجربیات بشری در سفر اندوخته می شود. حتی اگر به سفر به عنوان دوری جستن از روزمره گی ها بنگریم، بی شک با اندوخته هایی با ارزش که تنها در سایه برخورد با دیگران و آگاهی بیشتر از فرهنگ های دیگر کسب می کنیم هر چه پخته تر از سفر باز خواهیم گشت. سفر گروهی نوعی از سفر است که در آن به واسطه نیاز های متفاوت و شرایط جسمانی و سنی همسفران، نیاز به رعایت موازینی است که بر اساس تجربیات جهانی در عرض نیم قرن گذشته کسب گردیده اند. رعایت این موازین نقش بسزایی در موفقیت تور دارد. از جمله این موازین احساس تعلق گروهی است. در واقع یک گروه به مثابه یک خانواده است که به سفر رفته اند. بی شک رعایت اصول حرکت جمعی لازم الاجرا می باشد که مهمترین این اصول عبارتند از وقت شناسی، دقت کامل به دستورالعمل های مجریان تور، حرکت از یک نقطه به نقطه ای دیگر همانند یک بدنه، عدم اقدام به خرید یا پراکنده شدن در زمان های اختصاص یافته به بازدیدها و حرکت های گروهی، تنظیم زمان برای گرفتن عکس در مکان های مورد بازدید با توجه به زمان بندی حرکت گروه و موارد دیگری که بی شک رعایت آنها به بازدیدی موفق و خاطره انگیز منتهی می گردد.

هتل های محل اقامت


- در هتل ها ساعت تحویل اتاق به مسافران محترم بین ساعت 14 الی 16 و ساعت ترک اتاق حدود 11 صبح می باشد.
- در اغلب هتل ها امکان درخواست ویا استفاده از اتاق تو در تو Inter-connecting Room وجود ندارد.
- اغلب هتل ها در بدو ورود از مسافران مبلغی به عنوان سپرده جهت استفاده احتمالی از امكانات داخل اتاق از قبیل تلفن و غیره دریافت می كنند.
- ارز مسافر فقط در بانک و مراکز رسمی و قانونی تبدیل شود زیرا تبدیل ارز توسط افراد متفرقه عواقب نامطلوب و نامعلومی در بر دارد.
- گذرنامه، بلیت مسافرت و وجوه نقدی در صندوق امانات هتل نگهداری شود و از حمل آن خودداری گردد.
- پخت و پز در اتاق های كلیه هتل ها و استفاده از كتری برقی، اتو، زودپز و غیره اكیدأ ممنوع است.
- رعایت نظافت اتاق هتل الزامی است. جریمه های احتمالی مربوط به عدم رعایت نظافت به عهده مسافر است.
- از كشیدن سیگار داخل اتوبوس، تاكسی و آسانسورها جداً بپرهیزید و از انداختن ته سیگار روی زمین خودداری فرمایید.
- به محض ورود به هتل، كارت آدرس هتل را دریافت و در اختیار همراهان نیز قرار دهید.
- لطفأ از حضور در لابی هتل با لباس نامناسب بپرهیزید.
- لطفأ كوچكترها را از ایجاد سر و صدا در لابی هتل و بازی كردن با آسانسور منع فرمایید.

بازدید های گروهی


معمولاً در هر شهر یك یا دو گشت نیم روز و گاهی تمام روز برای دیدار و آشنایی با شهر در برنامه تور منظور شده و مبلغ آن همراه قیمت تور دریافت گردیده است. باقی گشت ها به صورت اختیاری است كه توسط راهنمای تور به اطلاع خواهد رسید و در صورت تمایل مسافران محترم، اقدام به اجرای گشت مورد نظر خواهد شد. پرداخت هزینه این گشت ها به عهده مسافران متقاضی آنها خواهد بود.
دلیل آنکه تمام گشتها در برنامه تور منظور نشده بشرح زیر است:
اولاً منظور کردن کلیه گشت ها در برنامه تور، قیمت را فوق العاده گران خواهد کرد. ثانیاً سلیقه مسافران محترم و نیاز ها و شرایط جسمانی و سنی ایشان متفاوت است و احتمال اینکه مسافری علاقمند به شرکت در برنامه خاصی نباشد وجود دارد و این به زیان مسافری است که در برنامه ای شرکت نکند ولی پول آنرا قبلاً پرداخت کرده باشد. لازم است در مورد گشت های اختیاری این نکته را نیز یادآوری نمائیم که معمولاً مبلغی که آژانس محلی برای اجرای یک گشت از مسافر دریافت میکند بیشتر از مبلغی خواهد بود که همان گشت توسط خود مسافر انجام شود.
برای مثال: مبلغی که در پاریس بابت تور اختیاری یک روزه دیسنی لند توسط آژانس محلی از مسافران محترم دریافت میشود حدود 120 یورو است در حالی که اگر خود مسافر شخصاً این بازدید را انجام دهد حدود 70 یورو هزینه دارد. این مثال برای اکثر تورهای اختیاری صادق است. بدیهی است در تور اختیاری دیسنی لند آژانس محلی با استفاده از اتوبوس اختصاصی به همراه راهنمای محلی شما را از جلوی درب هتل سوار و جلوی دیسنی لند پیاده خواهد کرد، بلیط ورودی نیز از قبل آماده شده است و در پایان روز نیز همان اتوبوس شما را به هتل باز میگرداند، در حالی که اجرای این گشت توسط خود شما مستلزم تعویض چند خط مترو در هنگام رفت و برگشت، معطل شدن در صف طولانی تهیه بلیط و غیره میباشد. لذا دلیل تفاوت قیمت هزینه اتوبوس اختصاصی، هزینه راهنما و سودآژانس محلی است. در صورت تمایل مسافران در اجرای گشت های اختیاری با آژانس محلی، راهنمای تور تماس و ارتباط مسافر با آژانس محلی را برقرار خواهد نمود.

شرایط جسمانی


از آنجا كه تمام تلاش ما بر اینست كه همراهان گرامیمان از تمام بخش های سفر لذت ببرند شایسته است مسافران محترم عزیزی كه ناراحتی جسمانی خاصی دارند در مورد انتخاب تورها با مشاورین ما مشورت نمایند. لازم به ذكر است در صورت بروز هر گونه مشكل جسمانی كه در مورد آن پیشتر مشورت نشده باشد مسئولیت عواقب بر عهده مسافر می باشد.

ناهار و شام


معمولاً ناهار و شام در برنامه تور منظور نمی شود زیرا تجربه نشان می دهد که به دلیل سلیقه و عادات غذایی مختلف، اعتقادات مذهبی و شرایط خاص مسافران محترم، موظف کردن مسافران محترم جهت حضور در ساعت و محل مقرر برای صرف ناهار و شام موجب اتلاف وقت و نارضایتی ایشان می گردد.

آب آشامیدنی


در اکثر کشورها به ویژه کشورهای پیشرفته، آب آشامیدنی قابل شرب است ولی از آنجایی که آب مناطق مختلف با هم فرق دارند و ممکن است باعث ناراحتی گردد، توصیه می شود که در تمام سفرها چه سفرهای داخلی و چه خارجی از آب معدنی بهداشتی در بطری های پلاستیکی استفاده شود.

انعام


در همه جای دنیا از جمله در کشور خودمان پرداخت انعام توسط مسافران محترم به راهنمای محلی و راننده اتوبوس مرسوم است. معمولاً در هر شهر یکی از مسافران محترم این مبلغ را جمع آوری و با آگاهی راهنمای تور بین راهنمای محلی و راننده اتوبوس تقسیم می كند

تصیه های ایمنی


در همه جای دنیا افراد ناصالحی وجود دارند که به عناوین و روش های مختلف در صدد سوء استفاده از توریست ها می باشند و برای رسیدن به این مقصود دام های گوناگونی گسترده اند، لذا توصیه می کنیم:
- در طول سفر با افراد ناباب ارتباط برقرار نگردد.
- به مکان های نامناسب و ناشناخته مراجعه نشود.
- هرگز غریبه ای به داخل اطاق برده نشود.
- شماره اطاق، اسم مسافر و نام هتل محل اقامت به افراد ناشناس گفته نشود.
از حمل اصل گذرنامه و مدارك سفر در مواقع غیر ضروری مانند گشتها و خرید خودداری گردد.

مالیات ارزش افزوده


توریست ها هر ساله میلیون ها دلار صرف خرید اجناسی می كنند كه مالیات آن ها قابل برگشت است. اگر در هنگام سفر كالایی خریده اید كه مشمول استرداد مالیات ارزش افزوده Value Added Tax) VAT) شده است می توانید هنگام ترك آن كشور با همراه داشتن مدارك خرید از سوی فروشنده و همچنین همراه داشت كالای مورد نظر در فرودگاه، مالیاتی را كه پرداخته اید پس بگیرید. قوانین استرداد مالیات در هر كشور مطابق قوانین همان كشور است با این حال نكاتی وجود دارد كه دانستنشان هنگام خرید كالا ضروری است:
بیشتر فروشگاه هایی كه توریست ها از آن خرید می كنند در قوانین استرداد مالیات ارزش افزوده شركت دارند. معمولاً این فروشگاه ها علامتی روی شیشه خود نصب می كنند یا در فاكتور فروششان قید می كنند كه در این قوانین شركت دارند. در غیر این صورت باید از فروشنده سؤال كنید. در بعضی از این فروشگاه ها می توان با ارائه کپی گذرنامه و مدارك سفر مالیات را از قیمت كالا كم كرد.
کالاهای خریداری شده تنها در صورتی مشمول دریافت مالیات ارزش افزوده خود خواهند بود که میزان خرید از یك فروشگاه در یك روز هم به حد نصاب لازم برسد و هم در یك فاكتور ثبت گردد. به عنوان مثال، در هنگام خروج از اکثر کشورهای اروپائی، کالاهایی قابل ارائه به باجه استرداد مالیات Tax Refund فرودگاه جهت استرداد مالیات ارزش افزوده می باشند که فاکتور خرید آنها از یك فروشگاه در یك روز صادر شده باشد و جمع ارزش آنها حداقل 175 یورو باشد.
فقط اجناسی مشمول برگشت مالیات هستند كه آن ها را هنگام خروج از كشور مقصد همراه داشته باشید. از این رو نشان دادن كالا به صورت مصرف نشده (بستگی به قوانین كشور مورد نظر دارد) در فرودگاه ضروری است. برای انجام كارهای گمركی لازم است زودتر از موعد در فرودگاه حاضر باشید. پس از مهر شدن فاکتور خرید توسط مأمور باجه استرداد مالیات مستقر در فرودگاه، لازم است فرم مذكور را به بانک یا نماینده وی در فرودگاه ارائه دهید و مبلغ مالیات را مطابق قوانین آن كشور دریافت نمائید.
تمام اطلاعات فوق کلی بوده و صرفاً جنبه اطلاع رسانی دارد. لازم به تأكید است كه مراحل فوق نسبت به قوانین هر كشور متغیر می باشد. از این رو پیش از خرید هر كالایی این احتمال را در نظر بگیرید كه ممكن است نتوانید مالیات آن را پس بگیرید.

مفقود شدن گذرنامه


گذرنامه مهم ترین مدركی است كه هنگام سفر همراه دارید. از این رو به خاطر سپردن نكات زیر ضروری است:
- در صورت امكان گذرنامه خود را به صندوق امانات هتل بسپارید. هرگز همه گذرنامه ها و مدارك را دست یك نفر در گروه ندهید.
- هرگز گذرنامه خود را به دیگری قرض ندهید و از كسی نخواهید آن را برای شما حمل كند.
- به محض این كه متوجه شدید گذرنامه تان گم شده است مراتب را از طریق راهنمای تور به نزدیك ترین مركز پلیس، سفارت یا كنسولگری ایران اطلاع دهید.
لطفاً با توجه به وضعیت آب و هوای کشورهای مقصد، کفش و لباس مناسب سفر و داروهای ضروری را همراه داشته باشید.