آشنایی با آداب و رسوم مردم کانادا

آداب و رسوم مردم کانادا

در مقیاس کلی کانادا به دو منطقه اجتماعی تقسیم شده است.انگلیسی زبانان و فرانسوی زبانان.انگلیسی زبانان خود را مردمانی آرام تر و دارای هیجان کمتر نسبت به ساکنان جنوب کانادا (که فرانسوی زبان هستند) می دانند. 80 درصد ساکنان کبک اجداد فرانسوی دارند از این رو خیل عظیمی از مردم کانادا مدعی هستندکه اجداد اروپایی دارند.
کانادایی ها عمدتاً مردمانی مهربان هستند که در روابطشان با اطرافیانشان چه دوست چه غریبه مهربان و صمیمی برخورد می کنندکه این نوع رفتارشان از صداقت ، حساسیت ، همدلی و فروتنی شان نشات می گیرد به طور کلی کانادایی ها نسبت به آمریکایی ها مودب تر و در آداب معاشرت کمی جدی تر هستند .

 

برخی مواردی که پیشنهاد میکنیم در هنگام معاشرت د رکانادا آنها را رعایت کنید:

محکم و چشم تو چشم دست دهید 

کانادایی ها در هنگام ملاقات با یکدیگر، به هنگام ورود و خداحافظی و برای معرفی خودشان برای اولین بار به یکدیگر محکم دست می دهند و در هنگام دست دادن هم مستقیم به چشمان طرف مقابل نگاه میکنند.
بوسیدن گونه در هنگام ملاقات دوستان
آداب بوسیدن گونه در بین فرانسوی زبانان در کبک بسیار معمول می باشد به طوری که وقتی دوستان نزدیک و اقوام همدیگر را در کبک ملاقات می کنند نام کوچک همدیگر را صدا زده و گونه یکدیگر را می بوسند.
کانادایی ها افراد رسمی در معاشرت هستند
کانادایی ها نسبت به نام ها و عناوین ، کمی رسمی تر از آمریکایی ها هستند. از نام خانوادگی و عناوین مناسب استفاده میکنند تا زمانی که توسط میزبان یا همکاران کانادایی خود دعوت شوند و سپس نام های کوچک آن ها را صدا میزنند.(نام کوچک فقط توسط دوستان،اقوام و آشنایان نزدیک استفاده می شود)
در كبك ، همكاران با سمت مشابه معمولاً از اسم کوچک یکدیگر در گفتگوهای خصوصی استفاده می كنند ،اما در مکان های عمومی فقط نام های فامیل یکدیگر را صدا می زنند.
در کار و بیزینس حتی بعد از 20 سال همکاری و شناخت یکدیگر از لفظ مودبانه ی "شما" استفاده میکنند.


اهمیت بالای تحصیلات دانشگاهی

  • عناوین و مدارک دانشگاهی برای کانادایی های فرانسوی از اهمیت بالایی برخوردار است. باید آنها را به درستی بدانید و از آنها استفاده کنید.
  • در کانادا هنگام صحبت کردن با کسی ، کلاه یا عینک آفتابی خود را بردارید.

نحوه نشستن روی صندلی در کانادا:
در کبک صاف بنشینید و پاهای خود را کنار هم در زاویه 90 درجه یا 45 درجه قرار دهید یا پاهای خود را روی یکدیگر بیاندازید اما هرگز پاهایتان را از یکدیگر فاصله ندهید و همچنین پاهای خود را روی میز و صندلی دراز نکنید.

چه نکاتی را در اماکن عمومی کشور کانادا باید رعایت کنیم؟

  • هنگام عطسه با استفاده از یک دستمال ، بینی خود را تا حد امکان بی سر و صدا بگیرید و در صورت امکان اتاق را ترک کنید.
  • در اماکن عموم خمیازه نکشید و خود را نخارانید. هرگز از ناخن گیر،خلال دندان و شانه در مکان های عمومی استفاده نکنید.
  • زمانی که در کافه ها یا رستوران ها هستید هیچ گاه برای صدا کردن خدمه انگشت خود یا دست خود را به میز نزنید بلکه آن ها را با الفاظ مناسب صدا کنید
  • در کبک اگر هنگام صحبت با کسی دست هایتان را در جیب قرار دهید حکم بی ادبی دارد.
  • غذا خوردن هنگام راه رفتن یا ایستاده در خیابان های کبک وجهه ی خوبی ندارد.

در کانادا چه لباسی بپوشیم؟
در کانادا برای حضور در جلسات مهم حتما لباس های رسمی بپوشید، خانمها لباس های مناسب و آقایان کت و شلوار.
اکانادایی ها نسبت به آمریکایی ها موقع بیرون رفتن رسمی تر ظاهر می شوند اما این موضوع منطقه به منطقه فرق می کند.در ونکوور لباس راحتی بیشتر پوشیده می شود، درتورنتو شبیه انگلیسی ها لباس می پوشند،فرانسوی زبانان کانادا به صورت راحت و اروپایی لباس می پوشند.

آداب هدیه دادن در کانادا
در هنگام دعوت شدن به میهمانی گل،شراب مرغوب یا شکلات برای میزبان ببرید. از بردن گل رز جدا خودداری کنید چرا که نشانه ی رومانتیک بودن است و همچنین گل لیلیوم که مخصوص مراسم دفن است را هیچ گاه با خود نبرید.
در کبک شراب به طور معمول با وعده های غذایی سرو می شود.

زبان مردم در کانادا
انگلیسی و فرانسوی هر دو زبان رسمی تجارت در کانادا هستند. با این حال، تقریباً تمام مشاغل بین المللی در آن جا به زبان انگلیسی انجام می شود.
بیشتر فرانسوی زبانان کانادا انگلیسی را متوجه می شوند و می توانند صحبت کنند اما ترجیح می دهند فرانسوی صحبت کنند.قبل از رسیدن به آن جا بهتر است بررسی کنیدکه به مترجم نیاز دارید یا خیر.
وقتی در کبک هستید ، کمی فرانسوی بیاموزید. کبکی ها از افرادی که تلاش میکنند به زبان مادری آن ها صحبت کنند بسیار قدردانی می کنند.
سایر مواردی که در کانادا باید رعایت کنید:
• هرگز کانادا را با آمریکا مقایسه نکنید.
• از اصطلاح "بومیان آمریکایی" برای اشاره به مردمان بومی استفاده نکنید، بسیاری از کانادایی ها این اصطلاح را توهین آمیز می دانند.
• در بحث های دعوایی مسائل ملی هرگز طرف کسی را نگیرید.بخصوص بحث هایی در حوزه ی تفاوت های زبانی فرانسوی و انگلیسی کبک.

در انتها پیشنهاد میکنیم قبل از اقدام برای اخذ ویزای کانادا و سفر و یا حتی مهاجرت به کانادا جهت تحصیل یا کار تحقیقات خود را در مورد کانادا و مردمان این کشورانجام دهید. بیشتر آمریکایی ها به طرز وحشتناکی از تاریخ ، فرهنگ و جغرافیای کانادا غافل هستند.
و در انتها پس از تحقیقاتتان بازهم تصمیم گرفتید که به کانادا سفر و یا مهاجرت کنید، حتما این را بدانید که اختلافات مهم منطقه ای در کانادا وجود دارد و خود را برای انطباق با انها آماده کنید.

 {jcomments on}